niedziela, 2 czerwca 2013

James Watt

Każdy sobie chyba zdaje sprawę z tego że angielski to nie tylko sam język. Jest to słowo znane na całym świecie. Używali go także wynalazcy, odkrywcy i szerzyli jego granice. Dlatego ten wpis chciałbym poświęcić z pełnym szacunkiem Brytyjczykowi James’owi Watt’owi dzięki któremu przemysł na przełomie XVIII i XIX wieku mógł się swobodnie kreować.

James Watt – przyszedł na świat 19 Stycznia 1736 w Greenock, zmarł 25 Sierpnia 1819 w Handsworth, Brytyjczyk, ojciec piątki dzieci, szkocki wynalazca oraz inżynier mechanik, uzdolniony matematycznie, twórca kilku ulepszeń maszyny parowej. Dzięki tym ulepszeniom zapoczątkował tzw. „rewolucję przemysłową”.

1.Krótka biografia.
James Watt urodził się 19 Stycznia 1736 w Greenock. Był synem Agnes i cieśli Jamesa. Już od urodzenia borykał się z problemami zdrowotnymi przez co początkowo uczył się w domu. Jego zdolności matematyczne oraz manualne pojawiły się dopiero w czasie gdy zaczął chodzić do szkoły. W wieku 19 lat rozpoczął pracę w firmie Johna Morgana w Londynie jako wytwórca przyrządów precyzyjnych. Warto podkreślić że nie brał udziału w wojnie siedmioletniej. Swój pierwszy przełomowy wynalazek odkrył mając 27 lat, było to ulepszenie w silniku parowym Newcomena. Rok później w wieku 28 lat James poślubił swoją kuzynkę Margaret, która zmarła w 1772 roku (miał z nią pięcioro dzieci). Kilka lat później ożenił się jeszcze z Anną MacGregor. Zmarł 25 Sierpnia 1819 w Handsworth.


2.Do jego największych wynalazków/wydarzeń należą przede wszystkim:
1) Ulepszenia w silniku parowym Newcomena – 1763
2) Nałożenie patentu na wydzieloną komorę skraplania – 1769
3) Pierwsze założenie wytwórni maszyn parowych w Soho pod Birminghamem (wspólnie z Matthew Boultonem) - 1775
4) Odkrycie zespołu przekładni do zamiany ruchu postępowo-zwrotnego na obrotowy – 1781
5) Skonstruowanie odśrodkowego regulatora obrotów dla silnika parowego- 1788

4 komentarze:

  1. Powiem Panu tak, wyczerpał Pan zupełnie temat, zaś bez zbędnego lania wody. Jeszcze raz gratki ;d

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo intrygujące informacje, Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. ale nudne .po prostu to samo co w innych stronach!!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń